Otoč kelímek - Proč plýtvat kelímky, když můžete používat zálohovaný?

 

47384416_2005136559565719_8458434422952165376_n

 

Ahojte! ☺

 

Dneska bych vám ráda nabídla rozhovor s organizátorem jednoho českého projektu s názvem Otoč kelímek. Někteří z vás ji možná znají, protože ve spoustě velkých měst už tato myšlenka funguje. Pokud ne, tento rozhovor vám určitě rozšíří obzory stejně tak, jako to udělal mně! ☺

 

Krásné odpoledne! Jste organizace poskytující možnost půjčit si ve vybraných kavárnách za padesát korun kelímek, nechat si do něj udělat kávu a následně jej opět na jednom z vybraných míst opět vrátit. Jak tento nápad vzniknul?

Dobrý den. Tento nápad vzniknul v kavárnách Kafé Kodó, Café La Fée a Naše Café v Olomouci, kde jsme řešili nějaký rozumný přístup k omezování produkce odpadů. Zvýhodňovali jsme lidi, kteří si donesli vlastní kelímky na kávu s sebou a nepoužívali ty jednorázové. Nicméně velká část lidí své KeepCupy, BambooCupy a podobné pravidelně zapomíná doma nebo se nechce tahat se špinavým kelímky v tašce po celý den. Během jedné mojí cesty po Německu jsem si všimnul projektu CupForCup, který přesně toho řeší a rozhodl se ho realizovat i u nás. 

 

A jak jste tedy pokračoval v realizaci?

Pak už to šlo docela rychle. Ozvaly se další kavárny (nejen z našeho města) a během měsíce jsme vytvořili skupinu zhruba dvaceti podniků. Několik měsíců jsme projekt zkoušeli jenom v rámci Olomouce. Od 3. prosince jsme ale zhruba v polovině ČR - Praha, Zlín, Brno, Ostrava, Žďár n. Sázavou, Hradec Králové atd.

 

Jak dlouho už Otoč kelímek existuje?

 V Olomouci jsme začali 20. července loňského roku, ale v dalších městech jsme teprve od začátku prosince. Chtěli jsme nejdříve vyzkoušet náš koncept v rámci jednoho města. Teď postupně expandujeme do dalších měst, větších i menších.

 

A z čeho jsou vlastně kelímky vyrobené?

Z polypropylenu, lehce recyklovatelného a hygienicky nezávadného materiálu. Díky jejich zpracování jsou kelímky velmi odolné, dokáží nahradit až 600 těch jednorázových a poté se dají zrecyklovat na dále použitelný materiál.

 

Kelímky nemají víčka. Proč tomu tak je? Plánujete je? Popřípadě kdy?

Jasně, víčka budou. Jenom je potřeba je ještě otestovat. Stay tuned. :-)

 

Budete kelímky nějak měnit?

Brzo se chystáme představit druhou verzi našich kelímků, která už bude trochu barevnější, a pár vychytávek okolo. :-)

 

otockelimek+

 

Aktuálně působíte v Praze, Brně, Hradci Králové, Frýdku-Místku, Novém Jičíně, Ostravě, Ostravici, Prostějově, Berouně, Hostivicích, Mladé Boleslavi, Vysočině, Žďáru nad Sázavou a ve Zlíně. Celkem je 106 míst, kde si můžeme kelímek půjčit nebo jej vrátit. Kam dále se plánujete rozšiřovat?

Všude kde bude zájem. :-) Během dvou měsíců bychom byli rádi přítomni minimálně v každém krajském městě. A potom všude, kde dělají dobrou kávu a mají zájem.

 

K dnešnímu dni je v oběhu téměř sedm a půl tisíce kelímků. A jejich výroba není zadarmo. Kdo tento projekt financuje?

Fungujeme jako samofinancovatelný komerční projekt. Bez dotací. Kelímky si od nás kavárny odebírají za poplatek, podobně jako si poté zákazníci půjčují kelímky u nich. Navíc naše řešení šetří nejen životní prostředí, ale i jejich finance, protože ušetří za jednorázové obaly.

 

49735087_1450952161704199_2823490708453720064_n

 

Kolik lidí je součástí týmu organizátorů? A na jakých pozicí? Co všechno je třeba v rámci tohoto projektu obstarávat?

Jedeme jenom v několika málo lidech, ale díky zázemí jednoho z našich zakládajících členů a našich partnerů v Německu máme možnost vše řešit s odborníky na recyklaci, účetnictví a podobně.  

 

Za tu dobu, co fungujete, dostáváte nějaké zpětné vazby od lidí, kteří tuto službu využívají?

Zpětná vazba je převážně pozitivní. Snažíme se pracovat s připomínkami od kavárníků i jejich zákazníků a aktivně jí řešit. Od zákazníků je nejčastější zpětná vazba: „Super projekt!“ Nebo třeba: Kdy budete v Plzni, Pardubicích, Budějovicích... ?“

 

IMG_20190104_133355233_HDR (2)

 

Plánujete kromě kelímků půjčovat i nějaké další věci? Myslím tím například plátěnky nebo příbory.

V ČR se každý rok vyprodukuje několik desítek miliónu jednorázových kelímků, takže než dostaneme tohle číslo na nulu, máme práce víc než dost jenom s kelímky. Kromě kelímků na kávu nám takové řešení dává smysl třeba u misek na jídlo. :-)

 

Tak, to byla organizace Otoč kelímek. Věřím, že spoustě z vás jsem ukázala nový projekt, popřípadě těm, kteří jej znali, předala nové informace! ☺

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení