Proč zrovna bambus?

 

Ahojte! ☺

Spousta alternativ k předmětům z plastu nebo z jiných umělých hmot je vyráběna právě z bambusu. Víte ale, proč tomu tak je? Proč je právě bambus ideální náhradou? Proč je například ještě lepší variantou než klasické dřevo? Pokud ne, ráda vám to vysvětlím! ☺

 

Začala bych pár zajímavostmi.


Možná si ještě ze školy pamatujete, že bambus je nejrychleji rostoucí rostlina vůbec. Za 24 hodin dokáže vyrůst až o devadesát centimetrů! A dorůstá do výšky až čtyřiceti metrů! Umíte si to vůbec představit?
Druhou věcí, která by spoustu lidí mohla překvapit, je fakt, že bambus není strom, ačkoliv se tak díky jeho výšce a tloušťce může jevit. Od klasických stromů se ale liší třemi důležitými věcmi:

1) Nemá kořeny. V zemi je upevněn drobnými vlákny, které můžeme označit za podzemní stonky. Což neznamená, že by byly slabší, to vůbec ne. Stejně jako kořeny dokáží zpevňovat svahy. Zabraňují erozi. A dokonce mají takovou schopnost, že po té, co useknete nadzemní část bambusu, podzemní stonky vynaloží nové úsilí a rostlina znovu naroste.

2) Je dutý. Uvnitř je jen jakási slabá výplňová vrstvička.

3) Nelze jej zlomit. Při snaze o to se vám povede ho pouze ohnout.

Všechny tyto znaky vykazují trávy, do kterých bychom bambus zařadili. Pravda, není to typická travina, kterou si představíte, dokonce tak ani na první pohled nevypadá. Podle vnitřní struktury a vlastností tam ale skutečně patří.


daniel-klein-778183-unsplash

 

Mně osobně bambus připomíná na první pohled traviny v jedné věci - v kolínkách. Když si jej představíte, nebo mrknete na fotku níže (či výše), určitě budete vědět, co tím myslím. Jde o místa, kde stonek vypadá, jakoby byla jedna jeho část ukončena a k ní přilepena další. A k té pak zase další. To si určitě vybavíte i u takové té klasické „polní trávy“. Tak to je přesně ono. To, co je pro traviny typické.

 

alesah-villalon-32566-unsplash

 

Za největší výhodu můžeme určitě považovat rychlost růstu. Z jedné rostliny tak za krátkou dobu vyrobíte spoustu věcí. Hned po sklizení můžete pěstovat znovu a za pár dní opět sklízet. Obrovská výhoda právě třeba ve srovnání se dřevem, na které čekáte roky.

Když už jsem načala to dřevo... Oproti němu bambus nepodléhá útoku škůdců. Zatímco mladé dřevo vám oždibují srnky, poté jej napadne třeba kůrovec, jediný, kdo se živí bambusem, je panda. Každopádně jejich počet není nějak enormní a navíc pojídají pouze určité druhy. Konkrétně to je třeba „Černý bambus“ nebo „Vodní bambus“, který můžete v češtině najít pod názvem „Dračinec pruhovaný“. Oproti tomu jsou třeba právě naše brčka vyráběna z jiné odrůdy - „Pseudosasa amabilis“ -, kterou pandy moc nemusí. Tudíž to má hned dvě pozitiva - pandy nebudou o hladu kvůli průmyslovému zpracování bambusu a materiál, ze kterého my vyrábíme dnes už spoustu věcí, nemá přirozeného nepřítele.

Další obrovskou výhodou je pevnost, odolnost a pružnost. To je způsobeno převážně tím, že stavbu bambusu tvoří velmi pevná vlákna, která se vzájemně prolínají a tvoří tak odolnou a tvrdou konstrukci. Mezi nimi najdeme ale i měkčí vlákna, která se přimotávají mezi ta pevná a způsobují pružnost bambusu. To je právě i vysvětlení toho, proč jej lze ohýbat.

Za čtvrté, když se podíváme konkrétně třeba na ta brčka, není úprava bambusu tak náročná, jako byste totéž tvořili ze dřeva. Nemusí se složitě nanášet svrchní ochranná vrstva, bez které by se dřevo nacucalo vodou a pak dny vysychalo. Bambus nic takového nepotřebuje. Vodu v malém množství sice nasákne, ale po pár hodinách bude opět připraveno k použití.
Plasty jsou bambusem nahrazovány hlavně z jednoho důvodu - je kompletně rozložitelný. Ale to už vám bylo určitě jasné. ☺

 

pexels-photo-1123765

 

Kdybyste měli říct, kde se bambus vyskytuje, většině z vás se nejspíš vybaví Asie. A je to určitě správně, protože právě odtud bambus pochází. V dnešní době už ale najdeme pěstitelské stanice i v Evropě.

Bambus si můžete vypěstovat dokonce i v České republice. Existují totiž mrazuvzdorné druhy, které by přežily i naši zimu.
První bambus se do Evropy dostal z Japonska okolo roku 1830. Od té doby se tu rozšiřovalo množství druhů až do dnes, kdy jich známe více než tisíc!
K dnešnímu dni tedy bambus najdeme (samozřejmě) v Japonsku, Číně a v dalších asijských zemích. V Evropě jsou to pak země jako Holandsko, Belgie, Francie, Itálie, Velká Británie, Španělsko, Portugalsko nebo třeba severní oblast Německa.


evie-shaffer-565844-unsplash

 

Teď bychom se přesunuli k tomu, co všechno se z této rostliny dá vyrobit. Když jsem tyto informace hledala, překvapilo mě, kolik toho je!

a) brčka - ta už jste mohli vidět na našem webu
b) příbory a misky - dřevěné nádobí už se k nám dostalo, teď se rozšiřuje i to bambusové
c) zubní kartáčky - stylové a k tomu ekologické
d) kelímky - pro milovníky kávy
e) látky - od ručníků až po oblečení, které vyniká svou antibakteriálností, savostí a dokonce i ochranou před UV zářením
f) pouzdra - z bambusových vláken
g) nábytek - různé skříně, poličky nebo věšáky
h) podlahy - ano, i ty si můžete nechat vyrobit z bambusu


IMG_20181019_124815

 

Zastavila bych se ještě u toho textilu, který mi přišel docela zajímavý. S bambusovými látkami totiž souvisí jeden pojem - „bamboo kun“. Je to označení pro látku, která se přirozeně vyskytuje v bambusových vláknech, je sama o sobě antibakteriální a dává textilu odolnost proti různým mikro-potvůrkám. Je dokonce odebírána z bambusu a následně aplikována do dalších ne-bambusových produktů, které jsou díky ní pak taky odolné proti bakteriím a plísním.

 

Na závěr bych ještě ráda přidala pár zajímavostí:

1) Bambus je velmi pevný. Dokonce tak, že dokáže nahradit ocel. Využívá se například na výrobu lešení.
2) Je velmi odolný. Přežil několik dob ledových a dokonce, jako jediná rostlina, i výbuch Hirošimy.
3) Byl použit jako vlákno ve vůbec první žárovce.
4) Bambusy vyprodukují až o 35 % více kyslíku než běžné stromy.
5) Díky rychlosti jeho růstu se využíval i při mučení. To bych už ale nechala na vaší fantazii.


ricardo-gomez-angel-286425-unsplash

 

Tady bych tento článek ukončila. Mě samotnou jeho psaní obohatilo, tak doufám, že i vám předal nějaké nové informace. ☺

Budu se na vás těšit u dalšího článku, kde se společně podíváme, jak se ta naše brčka vlastně vyrábí! ☺

Blogerka Klárka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení