Trash Hero - Skuteční hrdinové naší doby

Ahojte!

S potěšením vás vítám u prvního článku tohoto blogu. A začneme pěkně od podlahy! Ráda bych vám totiž představila Trash Hero. Organizaci, která má parádní myšlenku a ještě parádnějšííběh o tom, jak vznikla. Jak se to tak stane, že několik lidí, kteří se nejprve vůbec neznali, vybudují globální projekt, pomáhající zachraňovat naši planetu?! Čtěte dál a určitě se to dozvíte!

 

Na začátek bych vám ráda vysvětlila, čím se tato organizace zabývá. Pokud patříte mezi anglicky mluvící občany, možná vám dává smysl už jejich název. Trash = odpad, Hero = hrdina. V češtině si toto spojení můžeme přeložit jako „Odpadkový hrdina“ nebo třeba „Hrdina odpadků“... Jedná se, dnes už, o komunitu lidí se stejným cílem - uklízet a zachovávat naši planetu. Kromě toho, že chodí po světě a odpad sbírají, motivují i další lidi k tomu, aby dělali totéž. Ať už osobně, přes sociální sítě nebo třeba rádia.

 

1


Pořádají celosvětově přes facebookové skupiny akce, kdy spoustu lidí vychází do ulic a uklízí je. Zároveň dělají přednášky ve školách, kde se snaží naučit děti, jak šetrně a zodpovědně přistupovat k planetě, na které žijeme.

2 

Vytvářejí i různé dlouhodobé projekty, jejichž cílem je učit naši populaci produkovat méně odpadu a zároveň s ním i lépe nakládat, nebo třeba ukazovat způsoby, s nimiž je možné omezovat produkci odpadu i do budoucna.


První z nich vznikl v prosinci 2013 na thajském ostrově Koh Lipe. První rok pořádali každý týden dobrovolnické úklidy pláží na okolních ostůvcích. Pondělní úklidy se staly mezi turisty i místními nadšenci velmi populární tradicí. Byl vytvořen projekt, do kterého byly zapojovány bary a restaurace, které se staly motivací pro dobrovolníky. Díky podnikům mohli dostat pití nebo jídlo za odvedenou práci. Už tohle posunulo projekt mnohem výš.


Následující sezónu přidali Trash Hero projekt s nerezovými lahvemi, po jejichž zakoupení do nich lidé dostanou pitnou vodu, kterou by si jinak museli kupovat v plastových lahvích, zdarma, po celém ostrově. Na ostrůvku - stejně tak jako v celém zbytku jihovýchodní Asie - totiž není pitná kohoutková voda. Za první sezónu tak na malém ostrůvku, který má kolem osmi set stálých obyvatel, ušetřili více než 1 000 000 plastových lahví!

3 

Úklidy i láhve se rychle rozšířily na další ostrovy v Thajsku, a pak i do Indonésie a dalších zemí. Momentálně Trash Hero působí v 10 zemích včetně Česka a jejich lahve by se u nás měly objevit v následujícím roce. Tak doufejme, že to vyjde!


Dokonce se několik dobrovolníků spojilo a vytvořili dětskou knihu, pohádku. Pojednává o malém dětském hrdinovi, který za pomoci superschopností létal kolem Země a pomáhal ji dávat do pořádku, aby želvy a další zvířata nejedla plastové odpadky. Dětem tak nabídli další vzor hrdiny, než na jaké jsou zvyklé. Kniha je v současnosti v rukou thajských a indonéských dětí v jejich rodných jazycích, byla vydána také anglicky a připravuje se i překlad do češtiny.


My Češi na tuto organizaci můžeme být obzvláště hrdí, protože jedním ze zakladatelů byl právě i obyvatel naší země - Jan Bareš. Právě v jeho hlavě se začala rodit myšlenka o úklidech pláží, když cestoval po Asii a všude kolem viděl spousty plastového nepořádku.


Realizovat se ale začala, když se Jan seznámil se Švýcarem Romanem Peterem v jedné rybí restauraci, kde mimo sezónu pracoval. Roman tam v tu dobu hrál na piano. Občas se sešli, zahráli si spolu na klavír a kytaru, slovo dalo slovo a stali se z nich známí, později přátelé.


Jednou, když se opět vedla debata o těch hrozných odpadech na plážích, přišel Roman s tím, že by ji mohli uklidit. Jan samozřejmě souhlasil, protože - jak už jsem psala - tuto myšlenku měl v hlavě už nějakou dobu. Ale až teď, s popostrčením, podporou a zájmem někoho dalšího, se k tomu opravdu dostal. Spolu s dalšími několika lidmi se tedy vydali uklízet.
A měli z toho tak dobrý pocit, že šli za týden znovu. A znovu. Postupně se k nim začali přidávat další lidé, kterým se ten nápad líbil. Viděli v něm smysl. Po tom, co vyvěsili plakáty s tím, co dělají, se jejich skupinka ještě rozšířila. Najednou bylo z patnácti lidí třicet.


Vydávali se na další a další ostrovy, a za sezónu uklidili polovinu národního parku. Od thajské princezny dokonce obdrželi národní cenu za ekologii.


Následně se Jan na chvíli odpojil a odjel do Indonésie. A tam začal myšlenku realizovat znovu. Když to šlo na Koh Lipe, proč by to nešlo tady? Právě zde se zrodili první Trash Hero, základ toho všeho, co existuje dnes. Následně začaly vznikat další základny v dalších zemích. Druhá, třetí, čtvrtá… Mezi nimi bylo samozřejmě i Trash Hero Thailand. Do projektu byl zapojován i Roman, který ve Švýcarsku založil hlavní základnu, matku celé organizace, Trash Hero World. Celý projekt se postupně rozvíjel, posouval a nabíral světových rozměrů.


V současné době fungují Trash Hero na 70 místech v 10 zemích světa. V Evropě je celkem deset základen - čtyři ve Švýcarsku a šest v České republice.

 


4
Dnes je to již více než pět let, co tato organizace funguje. Od té doby se z malého projektu vytvořilo něco mnohem, mnohem většího. Už ani zdaleka nejde o skupinku pár lidí, uklízející odpadky, na které narazí. V současnosti zde pomáhá kolem tří set koordinátorů, při čemž ani jeden z nich není placený. Do úklidů Trash Hero se dále zapojilo více než sto tisíc lidí, dobrovolníků. A vy se můžete stát jedním z nich!


A co je potom náplní takového dobrovolničení? Je to jednoduché! Sledujte stránky základen Trash Hero na Facebooku, kde se vyhlásí datum a místo, dobrovolníci se sejdou a společně uklidí vybrané místo. U nás se úklidové akce Trash Hero pořádají v Praze, Brně, Ostravě, Chodsku, Liberci a Strakonicích, takže pokud se budete chtít zapojit, můžete si udělat výlet a vyzkoušet si, jaké to je být odpadkovým hrdinou. Pro představu, v červenci a srpnu se jen v Praze zapojilo do 9 úklidů 295 dobrovolníků, kteří uklidili 1940 kg odpadu z přírody a veřejného prostoru. A to opravdu není málo!

 

5


Každopádně, i kdybyste se do žádného z těchto měst nevypravili, můžete si to zkusit třeba jen v okolí svého domova. Posbírat to, co vám někdo naházel pár metrů od domu, vybrat odpad naplavený v říčce kousek od vašeho bydliště. Nebo cokoliv kdekoliv jinde.


Sbírejte, třiďte, nahrazujte neekologické a jednorázové produkty ekologičtějšími. Je to úplně jedno. Každá malá věc každého jednoho člověka se počítá... Protože velké změny jsou složeny z těch menších!

Blogerka Klárka

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení